AKO a ČÍM správne vyčistiť štetce
Ako vyčistiť štetec
Prvou praktickou radou je: Nenamáčajte do farby celé štetiny štetca. Čistenie bude komplikovanejšie. Úplne stačí, ak štetec namočíte do farby tak na šírku 2 prstov, pri olejoch odporúčame namočiť len koniec štetca. Keď skončíte s maľovaním je dôležité štetec hneď vyčistiť.
Ľudia robia chybu pri čistení štetca pod tečúcou vodou, keď štetec umývajú štetinami nahor. To akurát napomáha tomu, aby sa zvyšná farba dostala do spodnej časti štetín, ktoré sú skryté v objímke. Farbu odtiaľ nedostanete a zaschne. Následkom takéhoto umývania sú rozstrapkané, nerovné štetiny a prakticky zničený štetec.
Ak štetec umývate pod prúdom vody (ideálne teplej) držte ho štetinami nadol a masírovaním štetín z nich odstráňte prebytočnú farbu.
Štetec dobre vytrite do handry, následne ho roztočte medzi dlaňami. Týmto krokom odstredíte posledné zvyšky vody a štetec je pripravený na uskladnenie.
Pri čistení štetca od odolnejšej farby pomocou riedidiel a inej čistiacej chémie odporúčame použiť trojnásobné namáčanie. Prebytočnú farbu otrite naspäť do plechovky. Ak výrobca čistidla uvádza svoj postup je rozumné sa ho držať. Ak nie, nalejte riedidlo alebo čistič v malom množstve do troch nádob. Namočte štetec do prvej nádoby a pritláčajte striedavo obe strany štetín o dno nádoby. Keď sa tekutina v prvej nádobe veľmi znečistí, pokračujte rovnakým spôsobom v druhej aj tretej nádobe. Ak je to potrebné, zopakujte celý proces.
Štetec utrite do handry a opäť použite techniku točenia medzi dlaňami a odstráňte zvyšky tekutiny.
Niekedy je na dočistenie potrebné použiť stierku na štetce, čistiacu kefu prípadne brúsne rúno. Používajte ich však jemne a len ak je to nevyhnutné, aby sa nezničili štetiny.
Existujú aj špeciálne čistiace sady, ktoré celý proces čistenia ešte viac zjednodušujú.
Čím vyčistiť štetec?
Zjednodušene by sme mohli povedať, že platí pravidlo: Čím sa farba alebo náter riedi, tým sa môže aj vyčistiť. Takže prvá rada znie: Pozorne čítajte technický list výrobku, prípadne jeho popis na obale. Tam by ste mali nájsť informácie o type náteru alebo priamo poznámku čo použiť na čistenie.
To ,čo je naozaj dôležité, je vedieť o aký typ farby alebo náteru sa jedná (vodou riediteľné, olejové, syntetické...). Táto informácia sa zvyčajne nachádza v popise výrobku (na etikete alebo e-shope) alebo priamo v jeho názve.Uskladnenie štetcov
Najdôležitejšie je zachovať kvalitu štetín. Preto sa odporúča:
Skladovať štetce zavesené (ak je za čo zavesiť) alebo v polohe, kde nedochádza ku deformácii štetín.
Skladovať štetce v originálnom obale. Niektoré štetce majú opätovne použiteľný obal práve kvôli kvalitnému skladovaniu.
DÔLEŽITÉ je ochrániť štetiny a hlavne ich tvar.